Znajdziesz tutaj informacje dotyczące wszystkich wspólnot oraz grup działających przy naszej parafii, jak równiej dane kontaktowe lub godziny spotkań.
1. Trochę Historii
Dawniej posługa Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej była dość powszechna. Szafarze zanosili Komunię Świętą chorym oraz uwięzionym.
Posługę tę pełniono zwłaszcza w miejscach gdzie nie było diakona.
Warto wspomnieć postać świętego Tarcycjusza, który około 250 roku ,
niosąc Komunię Świętą więżniom został pobity , wskutek czego poniósł śmierć.
Święty Tarcycjusz jest patronem Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej Diecezji Gliwickiej.
Na Zachodzie Europy w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku,
wprowadzono do posługi Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Z powodu wielu nadużyć ta funkcja znacznie przygasła.
Komisja Episkopatu Polski w 1990 roku, wydała rekomendację jak wyłaniać kandydatów i wprowadzać w posługę. Jako pierwsza w Polsce, na wprowadzenie
Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, zdecydowała się Diecezja Opolska.
W tym czasie Diecezja Opolska składała się, z terenów obecnej Diecezji Opolskiej oraz Diecezji Gliwickiej.
Nie wszystkie Diecezje w Polsce mają Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej , w związku z czym, upoważnienie do udzielania Komunii Świętej Szafarze otrzymują na terytorium konkretnej Diecezji , zazwyczaj tej w której dany Szafarz mieszka.
2. Posługa i rola Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej w życiu Kościoła
Głównym celem ustanowienia Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej jest ,, Dobro duchowe wiernych”. W praktyce chodzi, o w miarę możliwości częste przyjmowanie Komunii Świętej przez chorych lub więźniów .
Najważniejszym zadaniem ustawionych Nadzwyczajnych Szafarzy jest zanoszenie Komunii Świętej chorym. Kolejnym zadaniem jest pomoc kapłanowi w rozdawaniu Komunii Świętej, podczas Mszy Świętej . W tej sytuacji Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej pomagają zazwyczaj kiedy na Mszy Świętej zgromadziła się większa ilość wiernych.
Strojem liturgicznym Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej jest biała Alba , z zawiązanym na wysokości pasa Cingulum.
W sytuacji kiedy Szafarz udaję się do chorych, zamieszkujących w prywatnych domach, powinien być ubrany odświętnie ( np. garnitur, koszula).
Pełniąc posługę w instytucjach Domy Pomocy Społecznej, Szpitale, Hospicja itp.
wskazane jest aby Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej ubrał się w Albę.
Zatem można stwierdzić, iż Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej są bardo potrzebni i pomocni w życiu lokalnych Rzymsko – Katolicki parafii.
3. Szafarze Parafii Matki Bożej Różańcowej w Nędzy.
Aktualnie posługę Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej pełni w naszej parafii czterech mężczyzn. Miejscowi Szafarze pomagają przy rozdawaniu Komunii Świętej na Mszach Świętych Niedzielnych , okolicznościowych a czasem w ramach możliwości czasowych także podczas Mszy Świętych w tygodniu.
Szafarze naszej Parafii zanosili regularnie Komunie Świętą także do domów gdzie przebywały osoby chore i wyraziły chęć przyjęcia Komunii Świętej , zazwyczaj po zakończonej Mszy Świętej Niedzielnej o godzinie 8:00. Podczas pandemii Covid -19 , dekretem Biskupa Gliwickiego, zanoszenie Komunii Świętej chorym do ich domów zostało zawieszone.
Dla żyjących w biedzie i nędzy ludzi modlitwa różańcowa stała się bardzo bliska. Pomimo braku kościoła mieszkańcy wsi bardzo gorąco modlili się do Boga, co z pewnością podobało się Matce Bożej. Właśnie dlatego po wybudowaniu kościoła w Nędzy postanowiła mu patronować jako Królowa Różańca Świętego. Od tej pory modlitwa różańcowa stała się podstawową modlitwą parafii. Modlono się w rodzinach, podczas pielgrzymek oraz przy każdej nadarzającej się okazji.
Okres przed I wojną światową był dla historia różańca w nędzy przełomowy. Właśnie w tamtym czasie powstały w Nędzy Róże Różańcowe, a modlitwę różańcową odmawiano w języku polskim i niemieckim.
Żywy Różaniec w okresie międzywojennym obejmował liczne rzesze parafian, a liczba Róż Różańcowych wahała się w tym okresie od 8 do 15. Działania wojenne spowodowały przerwę w życiu kościelno-religijnym. Nie znaczy to, że zapomniano o różańcu. Modlono się ze wzmożoną energią od rana do wieczora.
Rok 1954 był to rok Maryjny, a modlitwa różańcowa utorowała drogę dla odżycia Żywego Różańca w parafii w Nędzy. Z upływem czasu w parafii przybywało parafian przyłączających się do Żywego Różańca. Organizowane były liczne pielgrzymki do miejsc świętych oraz innego rodzaju wydarzenia religijne.
W 1999 roku członkowie Róż Różańcowych podjęli decyzję o posiadaniu sztandaru patronki. Wraz z dużym dekoracyjnym różańcem został on poświęcony dnia 15 sierpnia 1999 roku przez ówczesnego proboszcza ks. Joachima Mikse.
Oprócz aktywnej działalności wspólnotowo-religijnej członkowie Żywego Różańca brali również czynny udział w licznych remontach kościoła, jak również udzielali się podczas dekorowania świątyni na różnorodne uroczystości.
Żywy różaniec po dziś dzień prężnie działa na terenie Parafia Matki Bożej Różańcowej w Nędzy.
Niniejszy zapis historycznych zdarzeń powstał z inicjatywy Romana Marcol i został napisany na podstawie materiałów zebranych od osób związanych z Kołem Terenowym DFK nr 18 Nędza. Celem tej publikacji kroniki jest upamiętnienie ważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w życiu tu zamieszkałych mieszkańców. Kronika ma ochronić fakty przed ich utratą. Z założenia nie może tu być mowy o dziele literackim, gdyż w publikacji tej chodzi głównie o przedstawienie faktów.
Szanowni członkowie i sympatycy DFK. Zbieranie przedstawianego Wam w tej Kronice materiału zajęło bardzo dużo czasu. Podejmując się tej pracy byłem świadomy, co mnie czeka. Muszę jednak przyznać, że liczyłem na szybsze ukończenie tej Kroniki. Niniejszą Kronikę należy traktować jako początek. Mam nadzieję, że następne zapisane strony będą jeszcze o wiele bogatsze. Będzie też możliwość uzupełnienia wydarzeń, które z różnych powodów nie zostały umieszczone w tej Kronice. Myślę, że jest naszym obowiązkiem zebrać wszystkie dostępne materiały w jednym miejscu, co też starałem się uczynić. Uważam, że organizacja bez historii to tak, jak roślina bez wody. Życzę wszystkim zainteresowanym historią DFK – Nędza przyjemnej lektury.
Ilość członków w I-szej kadencji wynosiła 573 osoby, w tym płacących 378 osób. Obecnie tj. w roku 2017 płacących jest 133 osoby. Rozgraniczenie według wieku od 18 do 90 lat. Najstarszym członkiem Koła jest pani Elżbieta Witkowska.
Do ważniejszych wydarzeń związanych z działalnością Koła należy zaliczyć:
Reaktywowanie w 1990 r. Caritas Polska pozwoliło na uaktywnienie się zarządów parafialnych. Chęć niesienia pomocy innym osobom, chorym, starym, bezdomnym, rodzinom potrzebującym wsparcia moralnego czy finansowego ze względu na bardzo trudną sytuację życiową, przyświecała naszym parafianom od zawsze. Jednakże potrzebny był zarząd koordynujący taką pomoc humanitarną. Tak więc powstała Caritas Parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej w Nędzy. Dyrektor Caritas Diecezji Gliwickiej ks. Rudolf Badura postanowieniem z dnia 03.12.2002 roku zatwierdził skład Zarządu wybranego na Walnym Zebraniu Członków w dniu 03.11.2002 roku, którego przewodniczącym został ks. proboszcz Joachim Miksa, a prezesem Magdalena Suchanek. Grunt pod działalność został przygotowany. Wpierw skupiono się na udzielaniu pomocy charytatywnej dzięki środkom pozyskiwanym od ofiar parafian i różnych instytucji. Również bardzo istotnymi elementami działalności, poza ofiarami, było wsparcie psychologiczne, modlitwa oraz uczynki miłosierdzia.
Na Walnym Zebraniu Członków w dniu 18.03.2007 roku został wybrany Zarząd, w którym funkcję przewodniczącego powierzono ks. proboszczowi Joachimowi Miksie, a prezesem została Magdalena Suchanek. Powołano nowego skarbnika i dwóch członków. Dyrektor Caritas Diecezji Gliwickiej ks. Rudolf Badura postanowieniem z dnia 20.03.2007 roku zatwierdził skład nowego Zarządu, życząc obfitych łask Bożych w realizacji posługi miłosierdzia względem potrzebujących. Podjęto się realizacji różnych, dość specyficznych, wymagających cywilnej odwagi i poświęcenia takich akcji, jak adopcja na odległość, czy honorowe krwiodawstwo. Adopcja na odległość, czyli adopcja serca, objęcie dzieci z Afryki patronatem, wiążąca się z moralnym zobowiązaniem do niesienia pomocy konkretnym, znanym z imienia i nazwiska podopiecznym. Wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych to społecznie istotna kwestia, a dla prawidłowego ich funkcjonowania i rozwoju niezbędny jest odpowiedni sprzęt i często też operacje oraz zabiegi rehabilitacyjne. Caritas Parafialna pomagała w zbieraniu funduszy na te cele. Potrzebne było również wsparcie dla całej rodziny obciążonej tak ciężką sytuacją. W niektórych przypadkach pomoc polegała na wyremontowaniu mieszkania przy zaangażowaniu fachowców z naszej parafii. Oddając krew – darujesz życie, to hasło towarzyszy honorowym dawcom krwi. Członkowie Caritasu pomagali przy organizacji i promocji tej szlachetnej inicjatywy, a niektórzy z nich sami oddawali krew. Corocznie szczególną uroczystością jest Dzień Chorego ze mszą św., specjalnym błogosławieństwem i udzieleniem sakramentu namaszczenia oraz poczęstunkiem. Dla osób szczególnie potrzebujących z okazji Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia przygotowuje się paczki żywnościowe. Bardzo popularnym środkiem pozyskania funduszy są organizowane bale charytatywne, które wśród społeczności cieszą się wielką frekwencją. Nasza Caritas Parafialna już niejednokrotnie śpieszyła z natychmiastową pomocą w różnej postaci pogorzelcom, dotkniętym tragicznym zrządzeniem losu. Wszystkie wyżej wymienione działania odnoszą się do konkretnych osób, których tożsamości z oczywistych względów nie wymienia się. Członkowie tej organizacji dołożą na pewno wszelkich starań, aby wspierać proboszcza naszej parafii ks. Mariusza Babulę. Deklaracja niesienia dalszej pomocy w duchu personalizmu chrześcijańskiego nie jest bez pokrycia, gdyż na naszą lokalną społeczność zawsze można liczyć, szczególnie w tragicznych przypadkach losowych, co niejednokrotnie już udowodniła, chociażby ostatnio w okresie pandemii czy obecnego konfliktu wojennego na Ukrainie.
32 410 20 81
669 406 416
ul. Kościelna 2
47-440 Nędza